Todd Woodbridge uznał zbliżający się powrót Novaka Djokovica na Australian Open za „najlepszy scenariusz” po decyzji rządu o uchyleniu zakazu wizowego dla serbskiej gwiazdy.

Djokovic otrzymał trzyletni zakaz wjazdu do Australii po tym, jak został deportowany w przeddzień tegorocznego turnieju z powodu problemów ze szczepieniem COVID-19.

Jednak wezwanie Ministra Imigracji Andrew Gilesa do zniesienia tego zakazu sprawi, że Djokovic w styczniu będzie walczył o swój 10. tytuł w Australian Open.

„Myślę, że to najlepszy scenariusz dla turnieju, ponieważ chcemy, aby najlepsi gracze grali w Australian Open” – powiedział Woodbridge w radiu 2GB’s Wide World of Sports.

„Co idzie do Open w kategoriach build-up, prizemoney, co robi dla naszej reputacji na całym świecie – chcemy, aby bardzo najlepsi byli dopuszczeni do przyjazdu tutaj i pozwoleni do gry.

„A biorąc pod uwagę fakt, że Novak wygrał go dziewięć razy, wchodzi do niego teraz jako ciężki faworyt po tym, jak nie został dopuszczony do gry w tym roku”.

Djokovic zsunął się na ósmą pozycję w rankingu ATP, ale jest to w dużej mierze spowodowane tym, że były nr 1 na świecie był nieobecny w tegorocznym Australian Open i US Open.

Innym ważnym czynnikiem jest decyzja ATP o nieprzyznawaniu punktów rankingowych na Wimbledonie w odpowiedzi na zakaz All England Club dla zawodników z Rosji i Białorusi.

Gdyby zakaz nie został wprowadzony, Djokovic zdobyłby 2000 punktów rankingowych za zdobycie tytułu na Wimbledonie.

„W moim odczuciu rankingi w tym roku są tak przekrzywione” – powiedział Woodbridge.

„On wciąż jest graczem nr 1 na świecie i mieć go z powrotem jest naprawdę ważne”.