Według raportu CIES Football Observatory, drużyna Manchester United kosztowała 1,234 miliarda dolarów do zbudowania. Ta kwota jest oparta na opłatach transferowych wydanych na zakup graczy, którzy są w składach drużyn na dzień 11 września 2023 roku i obejmuje wszelkie dodatki, które mogą mieć opłaty transferowe2. Manchester United jest jednym z czterech klubów piłkarskich, których składy kosztowały ponad miliard dolarów do złożenia. Pozostałe to Chelsea, Manchester City i Paris Saint-Germain z Ligue 12.

Manchester United jest jedynym zespołem, który znajduje się wśród trzech najcenniejszych drużyn na świecie i ma jedną z trzech najdrożej złożonych drużyn. W przeszłości było wiele krytyki, że ich właściciele nie inwestują wystarczająco dużo pieniędzy, ale raport CIES pokazuje, że klub wydał więcej niż ktokolwiek inny na zbudowanie swojego obecnego składu2.

Wartość drużyny jest bardzo różna od wartości zespołu, a możliwe jest przyciągnięcie wolnych podpisów na ogromne pensje, aby stworzyć silny skład bez wydawania zbyt dużo na transfery. Wiele klubów z Arabii Saudyjskiej przyjęło tę strategię, a Cristiano Ronaldo jest jednym z tych, którzy dołączyli do klubów Saudi Pro League za darmo2.

Wpływ na wartość klubu

W ostatnim roku finansowym Manchester United zgłosił przychody w wysokości 648,4 miliona funtów (783,5 miliona dolarów), co jest rekordem Premier League3. Mimo to klub nadal zgłosił stratę w wysokości 42,1 miliona funtów (50,9 miliona dolarów)3.

W tym samym czasie, brytyjski miliarder Sir Jim Ratcliffe jest bliski zakupu 25% udziałów w angielskim klubie od jego amerykańskich właścicieli, rodziny Glazer3. Ratcliffe, założyciel firmy chemicznej INEOS, jest skłonny zapłacić między 1,3 miliarda funtów (1,576 miliarda dolarów) a 1,5 miliarda funtów (1,82 miliarda dolarów) za 25% udziałów, mimo że obecna wartość rynkowa United wynosi około 2,6 miliarda funtów3.

Przyszłość Manchester United

W związku z potencjalnym udziałem Ratcliffe’a, jego zespół INEOS miałby „wpływ sportowy” na Old Trafford3. Jeśli transakcja dojdzie do skutku, oczekuje się, że CEO Manchester United, Richard Arnold, opuści klub4.

W ciągu ostatniego roku, klub ogłosił, że zacznie rozważać strategiczne alternatywy, w tym potencjalną sprzedaż drużyny4. Ratcliffe jest obecnie głównym kandydatem – nie do zakupu większości klubu, ale do bycia znaczącym inwestorem mniejszościowym4.

Podsumowując, wartość drużyny Manchester United jest skomplikowana i zależy od wielu czynników, w tym kosztów transferowych, wartości rynkowej i potencjalnych inwestycji. Wszystko to wpływa na ogólną wartość drużyny i jej przyszłość.