Europejska Superliga, teraz oficjalnie znana jako Superliga, od lat jest tematem kontrowersji i spotyka się z zaciekłym sprzeciwem UEFA i wszystkich jej członków. Pomysł ten został ostatecznie porzucony około dwa i pół roku temu. Przynajmniej tak się wydawało…

W czwartek, 21 grudnia 2023 roku, Europejski Trybunał Sprawiedliwości w swoim wyroku w tej sprawie uznał, że przepisy najwyższego organu zarządzającego europejską piłką nożną ograniczające tworzenie nowych rozgrywek są „niezgodne z prawem”. Ten wyrok najwyższego sądu Europy przywrócił plany Superligi do życia, a turniej otrzymał poparcie od takich gigantów klubowej piłki nożnej jak Real Madryt i FC Barcelona. Niemniej jednak, większość czołowych europejskich lig i ich klubów wyraziła solidarność…

Czasopismo Europejskiej Superligi

Pomysł na nową ligę narodził się w 1990 roku. Od tamtej pory, pomysł ten był wielokrotnie poruszany, ale zawsze spotykał się z silnym sprzeciwem. Wszystko zmieniło się jednak w 2023 roku, kiedy to Europejski Trybunał Sprawiedliwości uznał, że przepisy UEFA ograniczające tworzenie nowych rozgrywek są niezgodne z prawem. To otworzyło drogę do powrotu Superligi.

FAQ

Czym jest Europejska Superliga?
Europejska Superliga to proponowany turniej piłkarski, który miałby skupiać największe kluby piłkarskie z całej Europy. Pomysł ten spotkał się z silnym sprzeciwem ze strony UEFA i wielu innych organizacji piłkarskich.

Dlaczego Europejska Superliga jest kontrowersyjna?
Europejska Superliga jest kontrowersyjna, ponieważ jej powstanie mogłoby zdestabilizować istniejący system ligowy w Europie. Wiele osób obawia się, że Superliga mogłaby skupić zbyt dużo wpływów i zasobów w rękach niewielu najbogatszych klubów.

Co oznacza wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości?
Wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości oznacza, że przepisy UEFA ograniczające tworzenie nowych rozgrywek są niezgodne z prawem. To otwiera drogę do powrotu Superligi.

Wyjaśnienie terminów

UEFA – Unia Europejskich Związków Piłkarskich, organ zarządzający piłką nożną w Europie.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości – najwyższy sąd w Unii Europejskiej, odpowiedzialny za interpretację prawa UE.

Superliga – proponowany turniej piłkarski, który miałby skupiać największe kluby piłkarskie z całej Europy.