W obliczu kontrowersyjnej propozycji nowego 64-zespołowego europejskiego turnieju klubowego przez zwolenników Superligi, A22 Sports, kilka z największych klubów Europy, w tym Manchester United, Manchester City i Bayern Monachium, potwierdziło w czwartek swoje zaangażowanie w rozgrywkach prowadzonych przez UEFA. Decyzja ta nastąpiła po długo oczekiwanym wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu, który stwierdził, że UEFA „nadużywa dominującej pozycji” w swoim zakazie Superligi, uznając próby zakazu Superligi za nielegalne.

Kilka godzin później, dyrektor generalny A22 Sports, Bernd Reichart, przedstawił plany trzyligowej, 64-klubowej męskiej rywalizacji oraz dwuligowej, 32-klubowej rywalizacji kobiet, które zastąpiłyby Ligę Mistrzów UEFA i Ligę Mistrzyń UEFA. Propozycje te zdobyły poparcie Realu Madryt i Barcelony, ale spotkały się z oporem niektórych z największych klubów Europy, a także Premier League, LaLiga, Serie A, związku zawodników FIFPRO, UEFA, FIFA…

„Bayern Monachium, podobnie jak wszystkie kluby europejskie, opiera się na fundamencie Bundesligi. Dlatego naszym obowiązkiem i głębokim przekonaniem jest ich wzmacnianie, a nie osłabianie. Wspieramy również europejskie rozgrywki klubowe pod egidą UEFA. Dlatego jeszcze raz jest to bardzo jasne: drzwi do Superligi w FC Bayern pozostają zamknięte” – powiedział klub.

Manchester City, zwycięzca Ligi Mistrzów po raz pierwszy w zeszłym sezonie, podzielił stanowisko swojego sąsiada. „Manchester City Football Club potwierdził w 2021 roku, że formalnie wszczął procedury wycofania się z grupy opracowującej plany na rzecz Europejskiej Superligi. Nasze stanowisko nie zmieniło się. Pozostajemy zobowiązani do wartości europejskiego futbolu i będziemy nadal współpracować z innymi klubami poprzez ECA i uczestniczyć w rozgrywkach UEFA.”

FAQ

Czym jest Superliga?
Superliga to proponowana międzynarodowa liga piłkarska, która miałaby skupiać największe kluby z całej Europy. Została zaproponowana jako alternatywa dla obecnej Ligi Mistrzów UEFA.

Kim jest A22 Sports?
A22 Sports to organizacja, która jest jednym z głównych zwolenników utworzenia Superligi. Przedstawili oni plany na nową 64-zespołową europejską ligę klubową.

Czym jest UEFA?
UEFA (Unia Europejskich Związków Piłkarskich) to administracyjne i kontrolne ciało dla europejskiego futbolu. Organizuje ona wiele międzynarodowych turniejów, w tym Ligę Mistrzów i Mistrzostwa Europy.

Czym jest ECA?
ECA (European Club Association) to organizacja, która reprezentuje kluby piłkarskie na poziomie europejskim. Jest to główny partner UEFA w kwestiach dotyczących rozgrywek klubowych.

Czym jest Europejski Trybunał Sprawiedliwości?
Europejski Trybunał Sprawiedliwości to najwyższy sąd Unii Europejskiej w sprawach dotyczących prawa UE. Jego wyroki są wiążące dla wszystkich państw członkowskich UE.