Fińska federacja narciarska zaproponowała pięciokrotną podwyżkę kary za doping, która obecnie wynosi 100 tys. euro. Propozycja prezesa Ismo Hamalainena wywołała dyskusje zarówno wśród sportowców, jak i mediów.

— Pół mln euro to zbyt wysoka suma, biorąc pod uwagę, że federacja nie precyzuje dokładnie, w jakich sytuacjach sportowcy będą karani, a każdy przypadek dopingu zwykle się różni, niektóre są dyskusyjne — ocenił ekspert od biegów narciarskich Kalle Lassila.

— Sportowcy już teraz boją się, że jakiś niedozwolony środek znajdzie się w ich jedzeniu, lub popełnią błąd stosując lekarstwo w dobrej wierze, nawet zapisane przez lekarza. Przy tak drakońskich karach presja stanie się nie do wytrzymania — dodał.

Federacja argumentuje, że każdy sportowiec ją reprezentujący w przypadku dopingu poważnie jej szkodzi, jak i całemu fińskiemu sportowi oraz wizerunkowi kraju, więc właśnie taki wymiar finansowy byłby odpowiedni. Dlatego każdy musi podpisać odpowiedni kontrakt z klauzulą antydopingową.

Według ekspertów biorących udział dyskusji na antenie kanału telewizji YLE kara zostanie ustalona na niższym poziomie i będzie to najprawdopodobniej 150 tys. euro.